ONEMOCNĚNÍ

Leishmanióza

Leishmanióza


Leishmanióza je velmi vážné onemocnění, které je u psů zpravidla smrtelné, a které se vyskytuje zejména v zemích okolo Středozemního moře. Jednotlivé případy však byly diagnostikovány již také na jihozápadě Německa, ve Švýcarsku a dokonce i v Belgii.

Přenašečem původce onemocnění je pakomár (Phlebotomus perniciosus), 2-5 – 3 mm velký komár se silným ochlupením, který nebzučí a je aktivní v noci nebo při setmění.

Původce: Leishmania infantum

Přenašeč: pakomár (Phlebotomus perniciosus)

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: měsíce až léta po vpichu.

Klinické symptomy: pro infekci druhem Leishmania je charakteristický úbytek na váze, zvětšení lymfatických uzlin a vypadávání srsti kolem očí, čumáku a na okrajích uší. Dále se mohou objevit zánětlivé změny kůže, krvácení z nosu a zánět spojivek. Zvířata v pokročilém stádiu nemoci silně hubnou, jsou malátná, mají průjem a vykazují poruchy pohyblivosti.

Neléčená zvířata umírají v průběhu dvou let. Úplné uzdravení se nicméně nedá očekávat ani u zvířat, která jsou léčena.

Profylaxe: jediná možná ochrana spočívá v preventivní ochraně psa před pakomáry. K tomu slouží obojek Scalibor® Protectorband, který psy před pakomáry chrání spolehlivě po dobu až 5-6 měsíců.

Obrázek 1: pakomár rodu Phlebotomus perniciosus

Obrázek 2: tvorba „brýlí“ – leishmanióza

Kontakt

Intervet s.r.o.
Na Valentince 3336/4
150 00 Praha 5 – Smíchov
Tel: + 420 233 010 242
Fax: +420 233 010 209

Chcete-li nám zaslat zprávu týkající se nežádoucího účinku našeho přípravku nebo stížnost na jeho kvalitu, ihned nás prosím kontaktuje na cz_dpoc@merck.com