ONEMOCNĚNÍ

Dirofilarióza

Dirofilarióza


Dirofilarióza je onemocnění způsobené srdečními červy (Heart Worm Disease), které nelze podceňovat. Vyskytuje se především v jižních zemích jako je Španělsko, Itálie, Francie, Portugalsko a Řecko. Dirofilarióza je také silně rozšířena v USA. V našem regionu byly zaznamenány jednotlivé případy v oblastech na dolních tocích Dyje a Moravy.

Dirofilariózu způsobují červi (Dirofilaria immitis), kteří mohou dosahovat délky až 30 cm a usazují se v plicních cévách a srdci psa. Přenašečem je zejména komár obecný (Culex pipiens) ale i ostatní druhy komárů.

Původce: Dirofilaria immitis (srdeční červ)

Přenašeč: komár obecný (Culex pipiens) a ostatní druhy komárů

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: zhruba 6 měsíců po vpichu.

Klinické příznaky: dospělý jedinec srdečního červa se usadí v pulmonální artérii a srdci psa, kde může dorůstat délky až 30 cm. Napadení vede k poškození srdečních a plicních funkcí, následkem je dýchavičnost, chronický kašel, úbytek tělesné hmotnosti, snížení výkonnosti a chudokrevnost, může dojít k poškození jater a ledvin. V případech, kdy selhání srdce vyústí v selhání jater a ledvin, může být onemocnění smrtelné. Léčba takto postiženého psa je velmi komplikovaná.

Profylaxe: studie prokázala, že obojek Scalibor® Protectorband odpuzuje 98 – 100% komárů obecných (Culex pipiens), kterým zabraňuje v sání krve a to po dobu minimálně 6 měsíců.

Kontakt

Intervet s.r.o.
Na Valentince 3336/4
150 00 Praha 5 – Smíchov
Tel: + 420 233 010 242
Fax: +420 233 010 209

Chcete-li nám zaslat zprávu týkající se nežádoucího účinku našeho přípravku nebo stížnost na jeho kvalitu, ihned nás prosím kontaktuje na cz_dpoc@merck.com