ONEMOCNĚNÍ

Anaplasmóza

Anaplasmóza


Anaplasmóza je onemocnění, při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Onemocnění je charakteristické opakovanými stavy, které se objevují každé 2 – 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav. Imunitní systém zdravých psů někdy dokáže původce onemocnění zničit. Při oslabení imunitního systému – například vlivem zimy, stresu nebo jiného infekčního onemocnění – se však aktivita původce onemocnění opět obnovuje.

Původce: Anaplasma phagocytophilum

Přenašeč: klíště obecné (Ixodes ricinus)

Doba přenosu: < 24 hodin

Doba mezi infekcí a prvními symptomy: 4-11 dnů.

Klinické symptomy: náhlá vysoká horečka. Zvířata jsou apatická a nežerou. Často se vyskytuje zvracení a průjem spolu s neurologickými příznaky. Zvíře nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost. Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči. Zvířata mohou oslepnout.

Profylaxe: proti této infekci není k dispozici žádná očkovací látka, proto je potřeba dbát na účinnou ochranu proti přenosu onemocnění. K tomu slouží Scalibor® Protectorband, který klíšťata odpuzuje i usmrcuje.

Kontakt

Intervet s.r.o.
Na Valentince 3336/4
150 00 Praha 5 – Smíchov
Tel: + 420 233 010 242
Fax: +420 233 010 209

Chcete-li nám zaslat zprávu týkající se nežádoucího účinku našeho přípravku nebo stížnost na jeho kvalitu, ihned nás prosím kontaktuje na cz_dpoc@merck.com